Aktualności‎ > ‎Archiwum‎ > ‎2015/2016‎ > ‎

DZIEŃ ZIEMI PALĄCY TEMAT - NISKA EMISJA

W dniach 20- 22.04.2016 roku w Naszej Szkole obchodziliśmy Dni Ziemi pod hasłem Palący Temat- Niska Emisja!
Zespół przyrodniczy przygotował konkurs, którego celem było nie tylko zainteresowanie uczniów światem przyrody, bogactwem i pięknem, ale i problemami wynikającymi z zanieczyszczenia środowiska oraz zwrócenie uwagi uczniów na
sposoby ochrony środowiska.
Jednak podczas Dni Ziemi uczyliśmy się również jak prawidłowo segregować śmieci i co można zrobić, aby poprawić kondycję naszej planety. Uczniowie poznawali zasady segregacji surowców wtórnych.
Każda klasa miała za zadanie przygotować plakat oraz wspólnie na godzinie wychowawczej omówić problemy segregacji śmieci i rozwiązać test ekologiczny. Wszystkie klasy 4-6 wzięły udział i razem z wychowawcami rozwiązywali test, który okazał się wyjątkowo trudny. No ale i temat nie jest łatwy. Można nie zapamiętać, czym różni się rekultywacja od utylizacji, ale wrażenie robi informacja, że tona zebranej makulatury ratuje przed ścięciem 17 drzew, a plastikowa butelka beztrosko porzucona w lesie rozkłada się ponad 500 lat.
Na korytarzach zawisły plakaty, a przy pokoju nauczycielskim zorganizowano wystawę prac z surowców wtórnych. Pomysłowość jak zwykle zatriumfowała.
Kreatywność uczniów była imponująca. Zabawki, doniczki, piórniki, skarbonki, a nawet ubrania i torby. Było, co podziwiać,
a wybór laureatów był wyjątkowo trudny.
No, ale w końcu należało podjąć decyzję.
Ostatecznie ustalono:

I miejsce:
Marta Mierzejewska ucz. kl. VId (torba)

II miejsce:
Nadia Kolasa ucz. kl. IVg (piórnik)                                         Julia Zygadło ucz. kl. IVg (kurczaki)

III miejsce:
Lena Małysko ucz. kl. VIh (słoiki)

Patrycja Tarnogórska ucz. kl. IVi (spódnica)

Wyróżnienie:
Julia Kaspruk ucz. kl. IVi (kula)                                              Ola Włodarska ucz. kl. IVd (poduszka)

Rywalizację między klasami IV - VI wygrywają: klasa IV b i VI b !
Wszyscy laureaci otrzymują oceny celujące z przyrody i nagrody.

Gratulujemy wszystkim i dziękujemy za udział.

A na koniec zapamiętajmy:

Przyroda bez człowieka może żyć, ale człowiek bez przyrody ZGINIE.
Segregacja nie jest trudna. Pamiętajmy tylko, aby weszła w nawyk, jak zakręcanie wody, gdy myjemy zęby.
Od 09.05.2016 roku w naszej Szkole przystąpiliśmy do pełnej segregacji odpadów. Pamiętajmy, że wrzucamy do pojemników:
Żółtego - odpady suche segregowane (papier, plastik i metal)
Zielonego - szkło
Czarnego - pozostałe odpady.
Do koszy na śmieci w salach lekcyjnych powinny trafiać WYŁĄCZNIE odpady suche segregowane.

Pamiętajmy też, że wyrzucając kartonik po napoju lub mleku ZGNIATAMY GO!