Klasy‎ > ‎2015/2016‎ > ‎Klasa 1A‎ > ‎

A Co To? Dowiedz się :-)

A Co To? - to  strona z zagadkami. Każdy uczeń, rodzic, nauczyciel będzie mógł zamieszczać zdjęcia, które będą zagadkami dla innych uczniów naszej klasy. Rozwiązania będzie można przynosić do wychowawcy w formie papierowej, ustnej lub krótkiej prezentacji multimedialnej. Mogą to być zagadki z różnych dziedzin naszego życia.

ZAGADKA NR 2
10.01.2016 r.

Kolejna zagadka :-) Jak myślicie, co tym razem zostało sfotografowane?

Witam serdecznie,
tym razem jeszcze szybciej i więcej dzieci odpowiedziało na zagadkę. Wszyscy dobrze odgadli. To jest pestka z awokado, zwana gruszką awokado.  Uprawiane głównie jest w Ameryce Północnej. W medycynie ludowej awokado miało szereg zastosowań, w tym leczenie nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zapalenia oskrzeli, bóli brzucha i biegunek. Awokado jest stosowane w sztuce kulinarnej. Zawarte w owocach tłuszcze są równie łatwo przyswajalne przez organizm człowieka co masło. Stosuje się je  także w kosmetyce.

ZAGADKA NR 1
06.01.2016 r.

6.01.2016 r. będąc na spacerze znalazłam...
Dowiedz się co to jest? Może to jest...

Czekam na odpowiedzi :-)

Pierwsza z prawidłową odpowiedzią zgłosiła się Zuzia Zadruska. Gratuluję :-)
Prawidłowej odpowiedzi, przynosząc nazwę rośliny na piśmie, udzielił Antek Dębski. Brawo!. Rysunek przyniosła Amelka Chałupka. Bardzo dziękuję za zaangażowanie w rozwiązanie zadania.

A teraz kilka słów o tej roślinie.
Kolczurka klapowana (Echinocystis lobata). Pnącze to jest jednoroczne ale ma niesamowitą moc rozmnażania się. Kolczaste torebki (podobne do owoców bielunia) zawierają mnóstwo nasion  które z niesamowitą skutecznością potrafią powiększać zasięg zajmowanych przez kolczurkę stanowisk. Z drugiej strony pnącze jest urokliwe przez wygląd kwiatów i owoców i zdobywa coraz szersze uznanie wśród działkowców. Chyba nie ma już w Polsce ogrodu działkowego nie zawierającego kolczurki. Po prostu ludziom te torebki się bardzo podobają.
Czemu kolczurka jest tak niebezpieczna? Nie chodzi o zagrożenie dla naszego zdrowia. Chodzi o to, że tam, gdzie pozwolimy na ekspansję kolczurki tam wyginą inne rodzime gatunki. Przegrają walkę o światło i substancje pokarmowe. Sprawa jest poważna. Drzewo oplecione kolczurką po kilku, kilkunastu latach zamiera. Miejmy to na uwadze.