Projekty‎ > ‎2016/2017‎ > ‎

Projekt przyrodniczy dla klas 4-6 Sprzątanie Świata 2016

Zgodnie z coroczną tradycją podczas akcji Sprzątanie Świata nasza Szkoła wzięła udział w projekcie ekologicznym- Podaj dalej...drugie życie odpadów. Głównie wzięły udział dzieci z klas 4-6. Celem projektu było kształtowanie u dzieci zachowań proekologicznych, ukazywanie zależności stanu środowiska od działalności człowieka, uświadomienie odpowiedzialności za stan środowiska w najbliższym otoczeniu, uświadamianie potrzeby ograniczania ilości śmieci poprzez stosowanie opakowań wielokrotnego użytku.

Projekt przebiegał w II etapach. I etap: uczniowie otrzymali karty Policz opakowania, które zużywa Twoja rodzina. Zadanie polegało na policzeniu zużytych przez całą rodzinę opakowań plastikowych przez kolejne pięć dni. Następnie na lekcji przyrody uczniowie z nauczycielem dokonali obliczeń ilości zużytego plastiku. Dowiedzieli się w jaki sposób powstaje, ile lat trwa rozkład oraz proces przetworzenia na inne produkty. Podczas zajęć zastanawiali się w jaki sposób można ograniczyć zużycie oraz jak to wpływa na środowisko. Przygotowali (każda klasa)- własne rady na odpady,
a wyniki umieszczono na tablicach w szkole. II etap: wybranych trzech uczniów z nauczycielem przyrody na terenie szkoły zakopało ogryzek po jabłku, kubek plastikowy oraz kawałek drewna. Produkty zostaną odkopane 22 kwietnia (Dzień Ziemi) i wszyscy uczniowie ocenią rozkład zakopanych produktów.

Wyniki obliczeń oraz w jaki sposób można ograniczyć zużycie plastiku zostały przedstawione w formie wystawy na terenie szkoły.

Mamy nadzieję, że wyniki zmobilizują nas i nasze Rodziny do większej dbałości o naszą Planetę, abyśmy mogli cieszyć się zapachem lasu i kolorami liści, a nie wątpliwej jakości zalewających nas plastików.