PŁASKOSTOPIE Zniekształcenie stopy polegające na jej obniżeniu, w wyniku którego cała
powierzchnia stopy dotyka podłoża. Aby nie dopuścić do zwyrodnienia stawów,
bólu nóg, czy opuchnięcia kostek trzeba wykonywać regularne ćwiczenia. Kości
stopy o prawidłowej budowie układają się w linii prostej (zamiast w łuk).
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Zbyt duże i długotrwałe obciążenie stóp, osłabienie mięśni i
więzadeł, duża nadwaga, źle
dobrane obuwie - to tylko niektóre z nich. Płaskostopie może być bowiem także
wrodzone lub porażenne. Co ważne, każde płaskostopie, niezależnie od przyczyn
jego powstania, może doprowadzić do kolejnych
komplikacji - przewlekłych stanów zapalnych torebek i więzadeł
stawowych, obrzęku stóp, czy bólu. Wszystkie te dolegliwości mogą z kolei
uniemożliwiać poruszanie się, PLECY OKRĄGŁE Powstają poprzez osłabienie mięśni
grzbietu i wysunięcie do przodu głowy i barków natomiast mięśnie klatki
piersiowej są mocno przykurczone. Do tak silnej dystonii mięśniowej dochodzi
najczęściej z powodu zbyt dużego przeciążenia mięśni grzbietu. Przeciążenie
takie może wywołać niewłaściwa pozycja np. podczas siedzenia w pracy, czy nauce. Zaburzenia takie w nierównomiernym
napięciu mięśni może wywołać również zbyt mocne wytrenowanie klatki piersiowej
w stosunku do mięśni grzbietu np. na siłowni. Wadę taką można korygować poprzez stosowanie odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych, które mają na celu wzmocnienie mięśni grzbietu oraz innych mięśni posturalnych. Rozciągnięcie mięśni klatki piersiowej oraz zwiększenie jej ruchomości można osiągnąć poprzez stosowanie ćwiczeń oddechowych - ponieważ plecy okrągłe zaburzają również funkcje oddechowe klatki piersiowej. Przykładowe ćwiczenie
Ćwiczenie 1: Stojąc tyłem do ściany przenieś ramiona rąk bokiem w górę i załóż na kark. Powróć do postawy wyjściowej. Powtarzać powoli przez 3 minut. Ćwiczenie2: Leżąc przodem na stole (nogi swobodnie zwisają) unieść nogi złączone do góry (nie wyżej jak do poziomu.). Powtórzyć 10 razy. Ćwiczenie 3: Dmuchanie piłeczki siedząc na stopach (stopy dotykają pośladków), nogi połączone, ręce proste podparte o podłogę. Jedno z zabawniejszych ćwiczeń, ale jak najbardziej praktycznych. Częste je wykonywanie doprowadzi do tego, że siedząc na krześle podczas pisania, czy też czytania będziemy zachowywać prawidłową postawę. Ćwiczenie 4: Siedząc na krześle, nogi złączone oparte na podłodze, chwycić laskę jak najszerzej, przenieść nad głową i umiejscowić na plecach na wysokości łopatek; tak trzymać, liczyć do dwudziestu. Powtórz 5 razy. Ćwiczenie 5: W siadzie skrzyżnym, ramiona rąk w bok, krążenia ramiona rąk w tył. Opuścić ramiona rąk i rozluźnić się. Powtórz 10 razy. Ćwiczenie 6: Siad skulony podparty, stopy zwarte, unoszenie bioder w górę i powrót do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy. Ćwiczenie 7: W leżeniu tyłem ramiona rąk trzymaj pod czołem, wznoś wyprostowane nogi w górę i wykonuj „nożyce" pionowe i poziome na przemian. Przez 20 sekund, powtórz 5 razy. Ćwiczenie 8: Klęk prosty podparty, ugięcie ramiona rąk w łokciach (dłonie trzymamy na linii dolnej części mostka, kładziemy czoło na podłogę) i wyprost do pozycji wyjściowej. Powtarzamy 10 razy. Ćwiczenie 9: Siad klęczny, ramiona rąk wznieść bokiem w górę i wykonaj „ukłon japoński". Powtarzamy 10 razy. Ćwiczenie 10 W klęku ramiona rąk wzdłuż tułowia- wznos ramiona rąk bokiem w górę- głęboki wdech opad tułowia w przód, oparcie ramiona rąk o podłogę- wydech, powrót do pozycji wyjściowej. Powtarzamy 5 razy. Ćwiczenie 11: Siadamy przy ścianie, nogi zgięte w kolanach, ręce przy tułowiu. Wdech - podnosimy ramiona rąk bogiem do góry, prostując nogi. Staramy się, aby nasze ciało przybrało kształt litery L. Wydech - powrót do postawy wyjściowej. Powtarzamy 10 razy. Czas wykonywania ćwiczeń to około 25 minut. Ilość powtórzeń możemy modyfikować. PLECY WKLĘSŁE Plecy wklęsłe są wadą odcinka lędźwiowego
kręgosłupa. W odcinku tym u osób zdrowych występuje wygięcie kręgosłupa do
przodu. Pogłębienie tego wygięcia, czyli hiperlordoza lędźwiowa, to właśnie
plecy wklęsłe.
Plecy wklęsłe podobnie jak plecy okrągłe mogą być wadą wrodzoną lub nabytą.
Spośród wad nabytych najczęściej obserwuje się plecy wklęsłe na tle dystonii
mięśniowej.
Mięśniami osłabionymi i rozciągniętymi są: (zwłaszcza mięsień prosty brzucha),
Korygowanie pleców wklęsłych, uwzględniając trójtorowość metod postępowania korekcyjnego, powinno odbywać się według następującego schematu: Uświadomienie dziecku i rodzicom istnienia wady i związanych z tym zagrożeń. Najważniejszym celem jest przekonanie i zachęcenie dziecka do podjęcia trudu pracy korekcyjnej. Dziecko powinno stać się podmiotem procesu korekcyjnego, a nie przedmiotem poddanym korekcyjnej "obróbce". Także rodzice powinni aktywnie włączyć się do walki o poprawę postawy ciała swojego dziecka, zapewniając mu optymalne, sprzyjające korekcji wady warunki życia. Zapewnienie optymalnych warunków toru środowiskowego. Obejmuje ono:
Rozciąganie mięśni przykurczowych. Rozciąganie mięśni przykurczonych, podobnie jak w przypadku pleców
okrągłych, rozpoczynamy od ćwiczeń rozciągających biernie i stopniowo włączamy ćwiczenia rozciągające czynnie.
Nauka przyjmowania pozycji skorygowanej. Zlikwidowanie przykurczów mięśni piersiowych i zębatych przednich umożliwia
dziecku przyjęcie poprawnej postawy.
Wzmacnianie mięśni osłabionych. Wzmacnianie mięśni osłabionych powinno odbywać się w pozycji skorygowanej, to znaczy w pozycji zbliżenia ich przyczepów. Ponadto należy przestrzegać następujących zasad:
, ale w szczególności prosty, a zwłaszcza jego część podpępkowa. Z tego względu przy wzmacnianiu mięśni brzucha jest preferowane sterowanie dołem (ruch nóg przy ustabilizowanym tułowiu). Przy doborze ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha należy pamiętać o tzw. bezpiecznym kącie pracy. Jest to taki kąt uniesienia nóg, przy którym nie występuje lordoza lędźwiowa. Jeżeli w pozycji leżenia na plecach unosimy proste nogi, to początkowo bardzo mocno wygina się odcinek lędźwiowy. Wygięcie to na ogół zanika przy kącie między nogami a podłogą około 45 stopni. Aby nie pogłębiać lordozy lędźwiowej należy w tym ćwiczeniu unieść nogi powyżej kąta 45 stopni. Kąt 45 stopni jest przeciętną wartością bezpiecznego kąta pracy i należy go zawsze znajdować indywidualnie.
Utrwalenie nawyku postawy prawidłowej. Zadanie to powinno się realizować nie tylko na lekcjach gimnastyki korekcyjnej, lecz również w domu i w szkole. Dziecku powinno się stale przypominać o konieczności korekcji postawy. Coraz dłuższe, kontrolowane przebywanie w postawie poprawnej, możliwe dzięki coraz silniejszym mięśniom postularnym, z czasem doprowadza do automatyzacji odruchu podstawy skorygowanej. Gdy dziecko zaabsorbowane czynnościami dnia codziennego, zabawą czy grą utrzymuje już nową, poprawną postawę, można uważać, że proces korekcji został zakończony.
|
Sport w "Piątce" > Gimnastyka korekcyjna >